Dospělý nádory na mozku Léčba (PDQ®): [] – obecná informace o dospělých mozkových nádorů

Nádor mozku dospělého je onemocnění, při kterém abnormální buňky se tvoří v tkáních mozku.

Tyto nádory mohou být buď benigní (ne rakovina) nebo maligní (rakovina)

Když nádor vyroste nebo tlačí na oblasti mozku, může přestat tu část mozku pracovat tak, jak by mělo. Oba benigní a maligní nádory mozku vyvolat příznaky a symptomy a potřebují léčbu.

Mozku a míchy nádory mohou vyskytovat v dospělých i dětí. Nicméně léčba pro děti, může být jiný, než k léčbě dospělých. (Viz shrnutí PDQ na dětském věku mozku a míchy výskyt nádorů Přehled Další informace o léčbě dětí).

Informace o lymfomu, který začíná v mozku jsou uvedeny v souhrnu PDQ na primární CNS lymfom léčbu.

Nádor na mozku, který začíná v jiné části těla, a šíří se do mozku, se nazývá metastatický nádor.

Nádory, které začínají v mozku se nazývají primární nádory na mozku. Primární mozkové nádory se mohou šířit do dalších částí mozku nebo páteře. Jen zřídka šíří do jiných částí těla.

Často, nádory nalezeny v mozku začaly někde jinde v těle a rozšířila se do jedné nebo více částí mozku. Jedná se o tzv metastazující nádory (nebo metastáz do mozku) mozku. Metastazující nádory na mozku jsou častější než primárních nádorů mozku.

Asi polovina z metastatických mozkových nádorů jsou z rakoviny plic. Jiné typy rakoviny, které se běžně šíří do mozku, jsou melanom a rakovina prsu, tlustého střeva, ledvin, nosohltanu, a neznámé primární lokalizace. Leukémie, lymfom, rakovina prsu a rakoviny zažívacího traktu může šířit do leptomeninges (dva nejvnitřnější membrány pokrývající mozek a míchu). Tento jev se nazývá leptomeningeal Karcinomatóza.