aldosteron v testu moči: jak se to dělá

Test aldosteron měří hladinu aldosteronu (hormon vytvářený nadledvin), v moči. Aldosteron pomáhá regulovat hladinu sodné a draselné v těle. To pomáhá kontrolovat krevní tlak a rovnováhy tekutin a elektrolytů v krvi.

Měření množství aldosteronu uvolňuje do těla nadledvinek; Zkontrolujte, zda nádor nadledvinek; Najít příčinu vysokého krevního tlaku nebo nízké hladiny draslíku. To se děje, když jsou podezřelé hyperaktivní nadledvinky nebo abnormální růst nadledvin.

Vyšetření aldosteronu se provádí na

Jíst potraviny s normální množství sodíku (2300 mg denně) po dobu alespoň 2 týdnů před zkouškou. Nejezte potraviny, které jsou velmi slané, jako jsou slanina, konzervované polévky a zeleninu, olivy, vývar, sójovou omáčkou a slaných pochutin, jako jsou bramborové lupínky nebo preclíky. S nízkým obsahem soli stravy může také zvýšit hladiny aldosteronu. Informujte svého lékaře, pokud jste na potravinové plánu s nízkým obsahem soli.

Nejezte přírodní černá lékořice po dobu nejméně 2 týdny před zkouškou aldosteronu.

Mnoho léků může změnit výsledky tohoto testu. Ujistěte se, informujte svého lékaře o všech nepředepsání a léky na předpis na užíváte. Můžete být požádáni, abyste přestala užívat některé léky po dobu asi 2 týdny před zkouškou. Patří mezi ně hormony (například progesteronu a estrogenu), kortikosteroidy, diuretika, a mnoho léků používaných k léčbě vysokého krevního tlaku, a to zejména spironolakton (Aldactone) a eplerenon (Inspra).

Promluvte si se svým lékařem o případné obavy máte ohledně potřeby pro zkoušku, jeho rizika, jak to bude třeba udělat, nebo jaké jsou výsledky bude znamenat. Abychom vám pomohli pochopit význam tohoto testu, vyplňte formulář s informacemi o lékařské testy (Co je to dokument PDF?).