akantóza

Akantóza je kožní onemocnění, které má za následek sametové, světle hnědý-to-černými skvrnami, které se vyskytují v oblastech, včetně krku, podpaží, třísel, a pod prsy.

Akantóza mohou mít vliv na jinak zdravých lidí, nebo to může být spojeno s určitými nemocemi. Někdy akantóza je vrozená (něco, co člověk se rodí s). To také může dojít v důsledku obezity nebo endokrinní (žlázové) poruchy. To je často nalezený v lidech s cukrovkou nebo tendence k diabetu a je nejběžnější u lidí afrického původu. Existuje mnoho dalších možných příčin acanthosis nigricans, včetně

Většina lidí s akantóza mají hladinu inzulínu, která je vyšší než u lidí, kteří o stejné hmotnosti, kteří nemají akantóza. Jíst příliš mnoho nesprávných potravin, zejména škrobů a cukrů, může zvýšit hladinu inzulínu.

Vzácně, lidé s určitými typy rakoviny mohou také vyvinout akantóza.

Tato podmínka může být diagnostikována lékařem prostřednictvím anamnézy a fyzikálního vyšetření.

Jíst speciální strava může pomoci snížit cirkulujícího inzulínu a může vést k určitému zlepšení acanthosis nigricans.

Ostatní léky, jak zlepšit vzhled pokožky zahrnují Retin-A, 20% močoviny, alfa hydroxykyselin, aktuální vitamín D, a recepty kyselina salicylová. Jsou to jen minimálně účinná, nicméně.

Akantóza způsobené lékem může odejít, jakmile léčba je zastaven.

Je-li akantóza souvisí s obezitou, řízení hmotnosti je důležitou součástí prevence. Dieta, která přispívá ke snížení inzulínem také může pomoci zabránit akantóza.

Další preventivní strategie zahrnují léčení zdravotní problémy, které jsou spojeny s akantóza (například hypotyreózy) a vyhnout se léky, které mají tendenci vyvolat nebo zhoršit stav (jako antikoncepční pilulky).

ZDROJ

Academy of Dermatology.

Diabetes Association.

Maximalizovat své péče o pleť rutina vypadat teď mladší.

Vypadat dobře v každém Phot; Jak pečovat o Červené suché Ski; Překvapivé způsobů, jak snížit vráskám; Vyhnat pytle pod očima