Advanced rakoviny prostaty: Když hladiny PSA Změna

Pravděpodobně jste dostal krevní test pro kontrolu hladiny PSA (proteinu zvaného prostatický specifický antigen) dříve, než vám lékař sdělil, že máte rakovinu prostaty. Budete ještě dostat ty zkoušky teď, že vaše rakovina se rozšířila mimo vaši prostaty.

Váš prostaty dělá PSA. Takže dělat většinu buněk karcinomu prostaty. Během léčby rakoviny prostaty, změny ve vašich hladin PSA pomáhají ukázat, zda je vaše léčba účinná.

Když užíváte léky (ať už je to chemoterapie, hormonální terapie, vakcína ošetření, nebo kombinací těchto) pro pokročilého karcinomu prostaty, vaše hladina PSA by měla klesnout a zůstat nízká. Máte-li operaci odstranit svou prostatu, neměli byste mít žádné detekovatelné hladiny PSA.

Váš lékař bude pečlivě sledovat, jak rychle se vaše hladina PSA se mění v průběhu mnoha měsíců. Ten může nazývat to vaše “rychlost PSA.” Může to být známkou toho, jak rozsáhlá a agresivní vaše rakovina je.

Hladiny PSA může být matoucí. Mohou jít nahoru a dolů bez zjevného důvodu. Mohou stoupat po léčbě. A úrovně mají tendenci být vyšší u starších mužů a ty s velkými prostatou.

Navíc test PSA v krvi není přesný. To je důvod, proč lékaři sledovat své výsledky v průběhu času, místo toho se zaměřuje na jeden výsledek testu.

Lékař bude také zvažovat jiné věci, včetně toho, co vaše hladina PSA byli předtím jste měli rakovinu, váš celkový zdravotní stav, a zda jste měli radiační terapie, které mohou zvýšit hladinu PSA po dobu 1-2 let.

Každý případ je jiný, takže požádejte svého lékaře o tom, co vaše čísla znamenají. Budete chtít, aby perspektivu, takže budete mít celkový obraz o tom, jak děláte.

ZDROJE

Foundation Care Urology: “rakovina prostaty Testing”, “Advanced rakoviny prostaty.

Rakovina prostaty Charity: “Opakující se rakoviny prostaty.”

Cancer Society: “V návaznosti na hladinu PSA v průběhu a po ukončení léčby.”